Shadow
Shadow
Shadow
Shadow

Vegetatívne rozmnožovanie rodu Nepenthes

Autor: Karol Gazdík, 28. novembra 2012, 20:02


Autor: Viliam Palaga

 

Nepenthes (krčiažnik). Krásna impozantná rastlina obľubujúca teplo a vlhko. Takmer každý, kto má česť pestovať túto krásnu rastlinu sa opýta, ako ju namnožiť. Krčiažnik sa dá namnožiť semenami (semená rýchlo strácajú klíčivosť), alebo vegetatívne, čo znamená odrezkami, delením výhonkov, atď.
Ja som sa zameral na vegetatívne rozmnožovanie - odrezkami. Na fórach sa ľudia veľmi často pýtajú otázky typu: Ako mám najjednoduchšie namnožiť svoj Nepenthes? Ako mám postupovať?

Tak sa poďme na to pozrieť!

Odrezok by mal mať aspoň 4 listy. Vedieme šikmý rez tesne pod listom (v tomto mieste je najväčšia intenzita regenerácie a vzniknuté korene sa tak najlepšie napoja na vodivý systém rastliny). Teraz  všetky listy vyrastajúce z odrezku skrátime na polovicu (ak máme vrcholový odrezok, tak skrátime na polovicu všetky listy okrem vrcholového).
Reznú ranu ošetríme koreňovým stimulátorom. Takto pripravený odrezok môžeme zasadiť napr. do živého rašelinníku, perlitu, do hotového substrátu pre krčiažniky...
Možností je viac. Mne sa najviac osvedčil živý rašelinník, ale mnoho pestovateľov uprednostňuje perlit. Je na každom, aby si odskúšal rôzne spôsoby a vybral si ten, ktorý mu najviac vyhovuje.


 

Kvetináče z odrezkom treba umiestniť na miesto, kde budú mať teplo, dostatok svetla a vlhko. Tomu zodpovedajú rôzne poprikrývané akvária, sklenené nádoby a podobne.
Ďalším kľúčom k úspechu je čo najmenej hýbať s odrezkami a dotýkať sa ich.
Zakorenenie trvá približne 5-6 mesiacov. K tomu som sa aj dočítal dôležitú vec a to, že rezná rana by počas celej prípravy odrezku nemala vyschnúť.

Tak a teraz sa poďme pozrieť ako sa darilo mne pri množení najdostupnejšieho druhu - Nepenthes ventrata .

 

20.4. 2012


 

Zo stonky N.ventrata som urobil 3 odrezky. 1 vrcholový a 2 stonkové. Každý odrezok mal 4 listy, z toho sa všetky skrátili na polovicu (všetky okrem vrcholového). Rez som robil tesne pod štvrtým listom. (rez bol šikmý). Reznú ranu som posypal koreňovým stimulátorom.
Takto pripravené odrezky som zasadil do živého rašelinníku a umiestnil na južné okno do akvária, ktoré som prikryl plastovým vekom.
   

 

17.5. 2012

 

 

 

 

Zo stoniek začínajú vyrážať malé očká. Vrcholový odrezok stagnuje. Sám som zvedavý, čo z toho bude...

 

30.5. 2012

 

 

 

Prvé lístky sú na svete, a zdá sa, že pekne porastú. No ten vrcholový odrezok stále stagnuje, ale už to vyzerá nádejnejšie. 

 

15.6. 2012

Silný prievan prevrátil akvárium s odrezkami. Odrezky som našiel na podlahe prevrátené mimo kvetináča, akvárium rozbité a vrcholový odrezok mal vrchol zlomený. Odtrhol som vrcholček a znovu som odrezky zasadil do rašelinníka a dal do iného akvária. Už tomu nedávam veľkú nádej. Avšak uvidíme.

 

28.7. 2012

 

 

 

Z prevrátenia sa najviac zotavil práve ten vrcholový odrezok, ktorý utrpel najviac. Krásne rastie, zatiaľ čo tie dva stonkové odrezky zdrevnateli a stagnujú.

 

23.8. 2012

 

 

Odrezky krásne rastú a jeden dokonca vytvoril zárodok krčiažka.
Som sa rozhodol  skontrolovať odrezky a presadiť ich, lebo ten rašelinník v ktorom rástli vyzeral dosť divne. Všetky odrezky už majú nejaký ten koreň. Každému odrezku som miesto s korienkom veľmi jemne obalil novým živým rašelinníkom, a zasadil som ich do zmesi rašelina + perlit v pomere 1:2, a polial som ich koreňovým stimulátorom rozpusteným vo vode.

 

25.11. 2012

 

 

 

Za tých pár mesiacov sa odrezky rozrástli a vytvorili dokonca svoje prvé krčiažky. Dúfam teda, že sa im bude aj naďalej dariť a že prežijú zimu.

 

Nakoniec ešte kľúč k úspechu:

- vysoká vzdušná vlhkosť, ktorú dosiahneme napr. v nejakom privretom akváriu;
- stála teplota;
- vlhký substrát s odrezkami (nie premočený!);
- a čo je najdôležitejšie: NEHÝBAŤ ODREZKAMI!!!

Ak sú splnené všetky tieto faktory, tak úspech by sa mal dostaviť v podobe nových rastliniek.
Dúfam, že tento článok pomôže k tomu, aby ste sa aj vy mohli onedlho pýšiť mladými rastlinkami.

Prajem vám veľa úspechov v množení krčiažnikov!


Komentáre


Pre tento článok nebol zatiaľ pridaný žiaden komentár.


© 2023 SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov masožravých rastlín